آشنایی با یوگا

آشنایی با یوگا

یوگا چیست؟

 در این نوشتار شما بطور مختصر با ورزش یوگا آشنا خواهید ­شد زیرا این ورزش تمرینی اصولی از ورزش فیزیکی، کنترل نفس، آرامش ذهنی و داشتن رژیم غذایی مناسب است که با تفکرات مثبت و مدیتیشن، ما را به افزایش هماهنگی در تمام اعضای بدن، ذهن و محیط می‌رساند. در واقع می‌توان گفت این موضوع در ذهن بسیاری از افراد ثبت شده است که این ورزش راهی برای رسیدن به آرامش است.

 

آشنایی با یوگا

برای آشنایی با یوگا باید گفت که این ورزش جزو ورزش­های است که هر زمان در مورد آن صحبت می­شود، اولین مسئله‌ای که آدم به آن فکر می‌کند احساس آرامشی است که در انجام حرکات ایجاد می‌شود. در این ورزش نیازی به فعالیت فیزیکی شدیدی نیست. بلکه شامل تمرینات جسمانی می شود که در یوگا به آن ها آسانا گفته می شود و تمرین ‌های تنفسی با عنوان پرانایاما ، همچنین آرامش ذهن و مدیتیشن است. ورزش یوگا، فعالیتی است که باعث افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات می شود. این ورزش تمرکز فرد را افزایش می دهد و باعث ایجاد حس آرامش در ورزشکار می گردد.

 

اصول اصلی ورزش یوگا

این ورزش همانطور که اشاره کردم از 5 اصل ورزشی تشکیل شده است که آن ها را معرفی کرده و در مورد آن ها نیز برای شما دوستان عزیز توضیح خواهم داد و آن ها را بطور کامل شرح می دهم.

 

1_ اصل آسانا

2_ اصل پرانامایا

3_ اصل رژیم غذایی

4_ اصل آسودگی

5_ اصل مراقبه

 

اصل آسانا در یوگا

تمرینات آسانای یوگا بسیار جامع هستند و پس از گذشت مدتی با تمرکز برای شخص همراه خواهد بود به شکلی که سیستم‌ های درونی و بیرونی بدن، کاملا تحت تاثیر قرار می‌گیرند. تمام غدد داخلی، اعضای بیرونی و همچنین اعضای درونی عملکرد بهتری را از خود نشان خواهند داد.

 تمرینات جسمانی یا آسانا بر سلامتی ستون فقرات تاکید بسیار زیادی دارند و باعث تقویت آن ها می شوند. همانطور که می دانید ستون فقرات محل اتصال تمامی اعصاب مهم بدن است که تمامی پیام های مختلف بدن را به مغز می رساند.با انجام آسانا نه تنها عملکرد سیستم گردش خون بهبود یافته و اکسیژن رسانی با سهولت بهتری به اعصاب صورت می پذیرد بلکه همانگونه که گفتم تمرینات آسانا بر روی اندام های داخلی هم تاثیرگذار است و باعث بهبود عملکرد غدد و ارگان ها می شود.

اصل تمرینات تنفس ورزش یوگا

تمرینات تنفس یا پرانایاما در این ورزش بر استفاده حداکثری از ظرفیت سیستم تنفسی و ریه ها شخص ورزشکار تاکید دارد. همچنین این تمرینات علاوه بر افزایش ظرفیت تنفسی شما باعث افزایش انرژی حیاتی می شود و آن را نیز بهبود می بخشد.

توجه به تمرینات تنفسی، باعث کاهش فشارهای عصبی و افسردگی نیز می گردد. این تمرینات به سه روش قابل اجرا می باشد که به ترتیب به تنفس سطحی، تنفس دنده ای و تنفس دیافراگمی قابل انجام هستند در روش تمرین تنفس یوگا هر سه روش عنوان شده با یکدیگر ترکیب می شود. در ابتدا عمل دم با تنفس دیافراگمی انجام شده و بعد عمل بازدم با تنفس دنده ای و سپس به صورت سطحی ادامه می یابد.

 

 

اصل تمرینات آسودگی

آسودگی هنگامی که جسم و ذهن به طور مداوم کار می کنند، کاهش می یابد و همچنین با منظم کردن فعالیت جسم و ذهن، می توان با کاهش حداقل انرژی حیاتی میزان آسودگی را افزایش بخشید. در زمان تمرینات آسودگی کامل عضلات هیچ گونه انرژی استفاده نمی شود و تنها مقدار اندکی برای جریان خون و نگه داشتن بدن در حالت عادی صرف می شود.

اصل رژیم غذایی

رژیم غذایی یوگا علاوه بر سادگی و طبیعی بودن به راحتی قابل هضم است. غذاهای ساده به عمل هضم کمک می کنند و به راحتی جذب خون می شوند. غذا هایی­که مصرف می شوند باید مستقیم از طبیعت گرفته شده باشند. گیاهانی که مستقیم از نور خورشید تغذیه می کنند در بالاترین سطح انرژی قرار دارند. گوشت حیوانات در درجه بعد قرار دارند زیرا آنها از لحاظ هضم اغلب با مشکل مواجه هستند.

 رژيم غذايی در سلامت انسان بسيار اهميت دارد، در این ورزش سه نوع رژيم غذايی وجود دارد كه عبارتند از تاماسی، راجاسی و ساتويك. رژيم غذايي راجاسي شامل غذاهاي غير گياهي و پر انرژي مي باشد. رژيم غذايي ساتویک شامل غذاهای گیاهی می باشد و تاماسي تركيبي از راجاسي و ساتويك مي باشد.

اصل مراقبه

 مراقبه به معنای دور کردن افکار و اندیشه ها است. در این حالت شما گذشت زمان را احساس نمی کنید و ذهن در تمرکز کامل است. برای مراقبه باید بر روی خود و درون تمرکز نمود تا بتوان به آن سوی ذهن نفوذ کرد. در ابتدا بهتر است تمرین مراقبه خود را در یک زمان و مکان مشخص و به صورت روزانه انجام دهید. همچنین بهترین زمان برای انجام آن صبح اول وقت و یا نزدیک غروب است.

آموزش یوگا

 یوگا لازم نیست شامل تمرینات خیلی سخت باشد. اگر صبح از خواب بیدار شدید و دست های خود را به سمت بالای سر خود دراز کردید شما در واقع یک تمرین یوگا انجام داده­اید. اگر قدری آشنایی با یوگا داشته باشید می دانید که بسیاری از حرکات این ورزش ساده هستند و همین تمریناتی که به ظاهر بسیار ساده هستند ممکن است باعث تقویت گروه های اصلی عضلات بدن شما بشوند. اگر باشگاه برای ورزش یوگا نزدیک محل زندگی شما نیست و یا شرایط برای رفتن به باشگاه را ندارید آموزش یوگا به صورت آنلاین نیز وجود دارد. زیرا فکر به اینکه مجبور نیستید روزهای خاص و ساعت های مشخصی را برای انجام این ورزش صبر کنید و یا زمان زیادی را در مسیر برای رسیدن به باشگاه صرف نمایید همه چیز را ساده جلوه می دهد زیرا به سادگی بدون هدر دادن وقت و هزینه های اضافی می­توانید در خانه خود ورزش کنید.

خرید تجهیزات برای آموزش یوگا در خانه

از نظر فنی، برای آموزش یوگا و یا انجام دادن تمرینات آن به چیزی به غیر از بدن خودتان نیازی نخواهید داشت. با این وجود، داشتن وسایلی که مورد استفاده باشند، به خصوص تجهیزاتی که مخصوص انجام دادن تمرینات یوگا است، می تواند شما را در بهترین فضا و جو بسیار مناسب قرار دهد و باعث ایجاد انگیزه برای تمرینات مداوم یوگا در خانه می شود عبارتند از مت، آجر یوگا، کش یوگا و یک عدد بالشتک برای نشستن در حالت مدیتیشن.