یوگا در بارداری

یوگا در بارداری

یوگا در بارداری

یوگا در بارداری انعطاف پذیری و قدرت بدنی شما را افزایش می دهد و باعث بهتر شدن وضعیت تعادل بدن شما می شود و بسیاری از مشکلات دوران بارداری را تسکین می دهد که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی یوگا در بارداری می پردازیم .

ورزش یوگا در دوران  بارداری

یوگا در بارداری روش های صحیح تنفس ، دردهای بارداری ، حرکات بدنی و ارتباط بدن برای زایمان را به شما یاد می دهد و با آموختن تکنیک های مفید یوگا می توانید مشکلات بارداری را به حداقل برسانید و راهی ایده آل برای تناسب اندام در دوران بارداری است .

مزایای یوگا در دوران بارداری

یوگا در بارداری یک ورزشی مفید و باعث افزایش قدرت و استقامت ماهیچه های بدن می شود و در انعطاف پذیری بدن شما موثر است و با انجام تنفس های عمیق و ریلکسیشن جسم و ذهن شما آرام می شود و در کاهش حالت تهوع و استفراغ در سه ماهه اول دوران بارداری موثر است و با تکنیک های مفید یوگا می توانید در لحظه زایمان آرامش خود را حفظ کنید و با تقویت ماهیچه های لگن زایمان راحت تری داشته باشید و دردهای پس از زایمان را بهبود می بخشد .

کلاس یوگا در بارداری

حرکات و تکنیک های یوگا در دوران بارداری شبیه به یوگای تمام افراد است ولی یک سری تغییرات خاصی دارد تا وضعیت ایمنی برای بارداران را به وجود آورد . کلاس یوگای مادران باردار دارای میان وعده مواد غذایی می باشد به خصوص در سه ماهه اول دوران بارداری که حالت تهوع دارند می توانند از این میان وعده استفاده کنند . در این کلاسها تمرینات ورزشی به آهستگی پیش می رود و در صورت لزوم استراحت در بین حرکات انجام می دهند .

از ابتدا تمرینات تنفسی شروع و متمرکز بر روی دم و بازدم می شوند و به آرامش درونی می رسند و تمام استرس ها و تنش ها از خود دور می کنند . گام بعدی کشیدن عضلات است و انعطاف پذیری با این عمل بیشتر می شود و موجب باز شدن و بالارفتن قفسه سینه می شود و فضای بیشتری برای اندام ها و اعضای داخلی بدن ایجاد می شود و بعد حرکات و حالات بدنی شروع می شود که در تمام این مراحل شما تمرکز بر روی بدن خود و کودکتان دارید .

حرکات یوگا در بارداری

حرکت گل سرخ

یکی از حرکات یوگا در بارداری حرکت گل سرخ است که در حالت ایستاده پشت و ستون فقرات خود را صاف ، پاها کمی بیشتر از حد باسن به بیرون باز شود و در این حالت پایین بروید و روی کف پاها بنشینید که برای مفاصل ران و قسمت پایین کمر این حالت بسیار مفید است و برای تقویت بیشتر باید عضلات کف لگن خود را شل و سفت کنید .

حرکت مثلثی

یکی دیگر از حرکات یوگا در بارداری حرکت مثلثی است که پاها را باز کنید و بایستید طوری که یکی از پاها طرف جلو و دیگری به طرف بیرون باشد و بازوان را بکشید و کف دستها به طرف بالا که بدن به حالت T قرار بگیرد و دست راست را به طرف زانوی راست حرکت دهید و دست چپ را در امتداد آن به طرف بالا حرکت دهید و بالعکس و برای راحت بودن این حرکت به جای گذاشتن دست بر روی زمین می توانید آن را بر روی پایه یا زانوی خویش قرار دهید .

حرکت پل

یکی از حرکات دیگر بر پشت بخوابید و زانوها را خم کنید در حالی که کف پا به زمین بچسبد و بازوها را در کنار بدن قرار دهید . انتهای کمر و باسن خود را به آرامی از زمین بلند کرده تا زمانی که بر روی قسمت بالای کمر تکیه کنید ۵ تا ۱۰ ثانیه خود را در این حالت نگه دارید و دوباره به حالت اولیه برگردید.

حرکت گربه گاو

این حرکت یوگا در بارداری به این صورت است که به شکل چهار دست و پا روی زمین بنشینید و به جلو بروید و روی زانوها و کف دست خود قرار بگیرید طوری که شانه ها در راستای کف دست باشد و به آرامی ستون فقرات خود را خم کنید تا شکم به سمت زمین کشیده و باسن و شانه ها و صورت به سمت بالا و بیرون کشیده شوند و چند لحظه در این حالت بالا را نگاه کنید تا عضلات گردن کشش پیدا کند و به آرامی به حالت قبل برگردید و ستون فقرات را به سمت بالا کشیده و چانه را به داخل قفسه سینه فرو ببرید تا پشت شما گرد شود و چند لحظه در این حالت بمانید و این حرکات را چندین بار تکرار کنید چون به بهبودی کمردرد بارداری کمک می کند .

حرکت جسد

آخرین حرکتی که باید انجام دهید حرکت جسد است . این حرکت به پشت انجام می شود ولی در یوگا بارداری حرکت جسد را بر روی طرف چپ بدن انجام می شود چون در این دوران به پشت زیاد نباید دراز کشید . یک بالش را در زیر سر قرار دهید و به راحتی بالش دیگر یا حوله لوله شده را بین پاهای خود بگذارید و به راحتی عضلات خود را شل کنید و این حرکت به شما کمک می کند تا حرکات قبلی یوگا روی شما تاثیر بگذارد.

سخن پایانی

یوگا در بارداری کمک بسیاری برای بهبودی وضع مادر و کودک می کند و مادر را از استرس زایمان و دردهای دوران بارداری دور می کند به همین منظور شما می توانید با باشگاه یوگا  ایرانیان  ارتباط و از نحوه ثبت نام این ورزش و ورزش های دیگر اطلاع حاصل کنید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا