یوگا برای سالمندان

یوگا برای سالمندان

یوگا یکی از ورزش ها و تمرین های است که در هر سنی که باشید آن را می توانید انجام دهید . تکنیک های یوگا با توانایی های بدن شما سازگار می باشد و سالمندان هم می توانند از مزایای یوگا بهره ببرند . یوگا نه تنها باعث سلامتی بدن سالمندان می شود بلکه باعث شادابی و نشاط و افزایش طول عمر سالمندان می شود به همین منظور ما در این مقاله به بررسی یوگا برای سالمندان می پردازیم.

چه نوع یوگای برای سالمندان مناسب است ؟

یوگا برای سالمندان بستگی به سطح آمادگی جسمی و توانایی بدن سالمند دارد و اگر بدن کم تحرک است و فعالیتی ندارد بهتر است که از تمرینات سبک شروع کنید و در کلاس های یوگا شرکت کنید و حتما قبل از شروع کلاس ها با پزشک مشاوره کنید تا پزشک شما را در انتخاب تمرینات راهنمای کند . از مهم ترین راه ها برای تمرینات یوگا توجه به علائم بدنی است که تمرین مرتب یوگا باعث کمک به انعطاف پذیری بدن سالمند می کند .

فواید یوگا برای سالمندان

بر اساس آمار نشان داده شده یوگا برای سالمندان بسیار مفید می باشد و از ابتلا به بیماری ها جلوگیری می کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ، دیابت ، سرطان ها را کاهش می دهد و از نظر احساسی و روانی میزان استرس سالمند را کاهش می دهد و از نظر درد ، تنش مفاصل ، پوکی استخوان ، عدم تعادل و کاهش وزن را بهبود می بخشد و باعث شادی و نشاط سالمند می شود.

یوگا و تعادل ثبات در سالمند

یوگا برای سالمندان باعث تعادل و ثبات می شود و بر روی حفظ تعادل تاثیر دارد و باعث تقویت ماهیچه ها و زمین خوردن را کاهش می دهد و باعث افزایش قدرت سالمند می شود.

یوگا و انعطاف پذیری بدن سالمند

یوگا برای سالمند باعث انعطاف پذیری بدن آنها می شود و اگر مفاصل سالمند خشک است با یوگا به انعطاف پذیری بدن می رسد و باعث شل شدن ماهیچه ها می شود و از صدمه و آسیب به آنها جلوگیری می کند.

یوگا و تنفس سالمند

یوگا برای سالمندان باعث بهبود تنفس می شود چون با افزایش سن میزان اکسیژن در سیستم تنفسی کاهش پیدا می کند و تاثیر منفی بر ذهن و بدن دارد که با تمرینات یوگا عملکرد تنفسی شما بهبود پیدا می کند و محدودیت های تنفسی را از بین می برد.

یوگا و فشار خون بالا و استرس

یوگا برای سالمندان باعث کاهش استرس اکسیداتیو می شود که استرس اکسیداتیو یک عامل فشار خون و حمله های قلبی در سالمندان است که منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود . بنابراین یوگا از بیماری ها جلوگیری و باعث کاهش استرس می شود و سیستم عصبی  شما را کاهش و انواع اضطراب ها و استرس ها را کاهش می دهد و یوگا بسیار آرامش بخش و باعث می شود که بدن و ذهن سالمند آرام شود.

یوگا و ذهن آگاهی

یوگا برای سالمندان باعث افزایش خودآگاهی فرد می شود و تمرینات یوگا باعث می شود که نسبت به بدن خود و ذهنیات خود توجه کنید و آگاه شوید و نسبت به محیط خودآگاهی بیشتری پیدا می کنید.
تمرینات یوگا برای سالمندان

حرکت کوه

یکی از حرکات برای حفظ تعادل حرکت کوه است که شما باید صاف بایستید و انگشت شست و پاشنه پا شما زمین را حس کند شکم را به داخل و بالا بکشید و شانه های خود را به سمت پایین شل کنید در این حالت ۵ تا ۸ بار نفس بکشید.

حرکت درخت

این حرکت یکی از حرکات یوگا برای سالمندان است که برای تقویت عضلات پا و شکم به کار می رود و همینطور به تعادل و تمرکز کمک می کند . ابتدا باید صاف بایستید و یک پا را روی ران پای مخالف قرار دهید و پا را به پهلو باز و دستان خود را به حالت نیایش یا دعا کردن جلوی سینه بگذارید و ۵ تا ۸ بار تنفس انجام دهید.

حرکت سگ پرنده

این حرکت برای سلامتی ستون فقرات و جوان ماندن مغز و تمرکز ذهن بسیار مفید است و برای تقویت عضلات شکم و پشت سالمند مناسب است ابتدا چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید یک دست را جلو و پای مخالف آن را به عقب ببرید و شکم خود را به سمت ستون فقرات بکشید و یک دم و بازدم انجام دهید و جای دست و پا را عوض کنید این حرکت را ۵ بار انجام دهید.

سخن پایانی

یوگا برای سالمندان باعث تقویت استخوان ها ، مفاصل ، ماهیچه ها و بر روی تمرکز بدن و خودآگاهی تاثیر فراوانی دارد و باعث کاهش استرس می شود و به شما کمک می کند تا شاداب و سلامت زندگی کنید به همین منظور شما می توانید با یوگا ایرانیان ارتباط و از نحوه ثبت نام این کلاس ها اطلاع حاصل کنید.


برای دانلود رایگان آموزشها کلیک کنید

 


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا